The Cost of Ethical Eating

People say that they can’t afford to eat ethically or organically or healthily. I hear it all the time. Women friends and relatives cook from packages, cans, envelopes and boxes that are filled (little do they realize) with genetically modified corn. There is, however, a disconnect between what they say and what I hear. See, what I hear is this: Food is not important to me. Given the choice between spending my money on food and spending it on frivolous plastic or electronic or decorative shit, I choose to spend my money on anything but good food. The most shocking thing about that type of choice is that it is not only socially acceptable but socially driven. Everybody (practically) makes those same choices. Why is that okay? When did it become acceptable to feed your family food that does not nourish their bodies? How do people make peace with their reasoning? Do they even reason it out?

We are in the process of a local move from one house which we don’t need to vacate in a hurry into another house that’s only 35 miles away which we don’t have to get into in a hurry. This means one load at a time. Half of our stuff in one house, half in another and a slow transfer of the rest. In a nutshell, it means upheaval, unbalance, disequilibrium. It means that we are eating out a lot. We don’t normally eat out often. We prefer home cooked food, particularly home cooked food we have grown or hunted ourselves. It tastes better and it makes us feel better. We do not eat fast food more than two or three times per year though I am certainly not opposed to stopping in for McDonald’s french fries if the mood strikes me but we sure as hell don’t consider that to be a source of food. It’s just spackle–something to fill the hole. Anyway, the other day two of the kids and I ate out twice, once for lunch which cost $15 and at supper which cost $35, tips included. That was $50 total for 3 people for two meals. Inexpensive really, for eating out but seriously? We could have had organic, free-range chicken oven roasted with garlic and rosemary, fresh biologically grown broccoli and polenta or rice or pasta or potatoes (I love carbs!) and that meal would have fed all 4 of us for around $20. We could make lunch the next day from the same meal. So, 8 meals for around $2.50 per meal. We couldn’t even eat fast food for that price but people can’t seem to figure out how to eat well on a budget? Come on, that’s just a cop out. It’s a whole lot easier to say it can’t be done and continue taking the easy way out than it is to cook and clean up the dishes 3 times per day.
So what about all of those people who don’t even understand that what they’re eating is killing them? How do we reach them? No clue. For those of us who know better? Quit whining and support your local, organic, biodynamic, ecological, biological and ethical farmers.
Advertisements

About Blue Eagle Dreamer

Shamanic High Priestess and facilitator of empowerment and healing circles for girls and women, including a monthly Red Tent Temple. BA in English, minor in anthropology. Waldorf homeschool mom. Reiki master, cranial sacral therapist, herbalist, menstruvist, feminist, epicurian.
This entry was posted in food, gardening-organic biodynamic natural, opinion. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s